Przejdź do głównej zawartości

CIECZKA


CIECZKA 



Całe życie miałam psy - samców. Bardzo, ale to bardzo chciałam mieć suczkę. W końcu nasza wymarzona Zuzia zamieszkała z nami, mijały miesiące i... pojawiła się cieczka! Nic o niej nie wiedziałam! I co teraz? 

Co teraz, co teraz.. Stara nie panikuj, przecie jesteś kobietą i masz to samo co miesiąc. 

Najbardziej "bolesne" było dla mnie chyba to, że ta moja malutka dziewczynka, ten szczeniaczek już dorosła :)) Czułam się niemalże jak matka!


Ale od początku!


1. Ile trwa cieczka?
Prawidłowa cieczka u suki trwa od 2-4 tygodni. Zuza przechodziła cieczkę dwa razy, za pierwszym razem 4 tygodnie, za drugim 3 tygodnie. 

2. Kiedy pojawia się pierwsza cieczka? 
Pierwsza cieczka pojawia się ZAZWYCZAJ w okolicy 6 miesiąca życia suki.
Jest to jednak uzależnione od: rasy, wielkości, stanu zdrowia. 

3. Zakładać majtki/pampersy czy pozwolić na wylizanie?
Dla nas zdecydowanie cieczka była jedną z najbardziej kłopotliwych sytuacji. Zuza bardzo mocno krwawiła, bardzo brudziła. 
Za pierwszym razem zakładałam jej po prostu majtki rozcięte po bokach z włożoną podpaską. Średnio się sprawdzało, bo gdy nie było nas w domu bez problemu sobie ściągała.
Za drugim razem zdecydowałam się na pampersy, które oczywiście również sobie ściągała, ale były zdecydowanie wygodniejsze w zakładaniu i ściąganiu na spacer. 
W sklepach zoologicznych można również znaleźć specjalne majtki na cieczkę, widziałam nawet takie z szelkami zapobiegającymi ściąganiu i ludzie bardzo chwalą :) Sama nie używałam. 

4. Jeżeli sterylizacja to kiedy? 
Zdania są bardzo podzielone. Jeden weterynarz mówi - po pierwszej cieczce, drugi - po drugiej cieczce, trzeci - przed pierwszą cieczką. 
Ja osobiście nie wypowiem się w tej kwestii ze strony medycznej, ponieważ lekarzem nie jestem. 
Jednakże jedno co mogę wam powiedzieć - sterylizację wykonujemy około 1-2 mies PRZED cieczką (choć moim zdaniem ciężko wyliczyć cieczkę), lub 2-3 miesiące PO cieczce. 

5. Ile razy suka ma cieczkę?
Około dwóch razy do roku.

6. "Moja sunia ma cieczkę, ale jest agresywna do innych psów"
Cieczka ma swoje fazy: 
-faza "przygotowawcza" - w tej fazie macica przygotowuje się do ewentualnego zapłodnienia, w tej fazie również powiększa się srom i suka odgania potencjalnych adoratorów ;) 
- faza "gotowa" - to właśnie w tej fazie występuje krwawienie, sunia też zaczyna być potulna, przytula się, w tej fazie jest gotowa na przyjęcie adoratora :)
- ostatnia faza nazwijmy ją "porujowa" - faza, w której krwawienie zanika, srom przestaje być opuchnięty

7. "Moją sunię boli, czy mogę podać jej przeciwbólowy lek?"
NIE! Ludzkie lekarstwa są przeznaczone DLA LUDZI, zwierzętom mogą zrobić więcej szkody niż dobroci. No-spa to lek, który stosuje się również u psów, ale pamiętaj NIE PODAWAJ ŻADNEGO LEKU BEZ WCZEŚNIEJSZEJ KONSULTACJI Z LEKARZEM!!! 
Dziewczyny, nie oszukujmy się ale przez te kobiece dni po prostu musimy przejść i tyle ;) 

K.D.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DLACZEGO WSZĘDZIE JEST MÓJ PIES?

Dlaczego wszędzie jest mój pies? Wszystko zaczęło się właśnie od niej! Kiedy to małe stworzenie przekroczyło progi naszego domu, zapchlone, przestraszone, zarobaczone tak, że ojeju.. Wtedy właśnie zrozumiałam, że nie jestem superbohaterem, ale jestem człowiekiem, który niewiele może zrobić, ale MOŻE zrobić!  Do dziś patrzę na nią i zastanawiam się jakie byłyby jej losy gdyby nie trafiła do nas. Żeby było jasne! Nie uważam się za jakiegoś super hiper właściciela wariata, ale uważam, że moim zwierzętom niczego nie brakuje. Nie brakuje im właśnie tego, czego brakuje wielu, czyli domu, miłości i pełnej miski. Niedługo później znalazłam pracę w gminnej tzw. przechowalni, dzięki czemu rozrosła się internetowa strona!  Poczułam, że mogę wiele więcej niż jeszcze rok temu. Poznałam wspaniałych i.. mniej wspaniałych ludzi :)  Stworzyłam bloga tak na prawdę po to aby nic się nie gubiło, facebook jest zarezerwowany dla moich bezdomniaczków, instagram jest sposobem

WYPRAWKA

Podejrzewam, że każdy podchodzący na poważnie do tematu "nowy zwierzak w domu" zastanawiał się "co dla niego potrzebuję?".  Nasza Zuza ma już rok i 9 miesięcy, więc mogę na spokojnie przedstawić listę rzeczy, które moim zdaniem będzie potrzebował nowy psiak :) Podkreślam, że w liście wpisuję rzeczy, które moim zdaniem są przydatne, ktoś może się nie zgodzić, że kocyk jest potrzebny, a moim zdaniem fajnie jak jest ;) 1. Miski Dziś na rynku jest wiele misek, tak na prawdę można dostać oczopląsu ;)  My zaczynaliśmy od plastikowych misek, podwójnych jak dla kota ze wzgledu na to, że Zuzia była na prawdę malutkim szczeniakiem ;) Później nadal stawialiśmy na plastik, ale miski osobne ze względu na wprowadzenie stałej pory karmienia. Jak wszyscy wiemy pies musi mieć stały dostęp do wody :) Ale bardzo szybko nauczyła się je zjadać ;P  Dziś używamy metalowych misek na stelażu.  Dla mnie to duża wygoda, po pierwsze można wrzucić do zmywarki bez stra

KASTRACJA TAK, CZY... TAK!

KASTRACJA TAK, CZY... TAK! Zacznijmy może od zasadniczej różnicy. Sterylizacja - ogólnie rozumiane pojęcie uniemożliwienia rozmnażania (podwiązanie narządów rodnych bez usuwania ich, farmakologia) Kastracja - usunięcie  narządów rozrodczych  Czyli krótko mówiąc używając obu pojęć mówimy poprawnie.  Teraz trochę o kastracji  Plusy kastracji samców:               Minusy kastracji samców:   - piesek nie będzie szalał           - narkoza   jeśli wyczuje cieczkę - w 98% przestanie uciekać    na  spacerach/ z posesji - zmniejsza się ryzyko    raka jąder, prostaty Plusy kastracji suk:                  Minusy kastracji suk:  - brak niechcianej ciąży            - narkoza - wykluczenie ropomacicza - zmniejszenie ryzyka    nowotworu listwy   mlecznej - koniec z cieczką - koniec z lowelasami    czatującymi na waszą sucz - zapobiega urojonej ciąży - zapobiega pojawieniu się   na jajnikach cyst Chyba zdążyliście zauważyć, że pl